Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2013. Július 08. 14:21, hétfő | Helyi
Forrás: Győr-Moson-Sopron Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság

Befejeződött a helyreállítás Győr-Moson-Sopron megyében

Befejeződött a helyreállítás Győr-Moson-Sopron megyében

A megyében a rendkívüli dunai árhullám idején tizenhét településen folyt árvízi védekezés.

A leghosszabb állami védmű Győrzámolyon épült, a legtöbb homokzsákot Győrújfalun osztotta ki a katasztrófavédelem, a leghosszabb önkormányzati védművet pedig Dunaszentpálon építették meg. Az árvízi védekezésről és a helyreállítási feladatokról Dr. Bakondi György tű. altábornagy, helyreállítási miniszterelnöki megbízott, országos katasztrófavédelmi főigazgató, Csóti András bv. vezérőrnagy, a büntetés-végrehajtás mb. országos parancsnoka, valamint Széles Sándor, a megyei védelmi bizottság elnöke tartott sajtótájékoztatót Dunaszentpálon.

Az országos katasztrófavédelmi főigazgató az újságírók előtt arról beszélt, hogy szimbolikus a helyszínválasztás, hiszen Győr-Moson-Sopronnak volt a legkevesebb ideje felkészülni a Duna áradására, a védműveket nagyon hamar fel kellett építeni, a sikeres védekezéshez bizony szükség volt a kitelepítésekre is. Dr. Bakondi György tű. altábornagy hozzátette, éppen azért is gyorsnak és hatékonynak kellett lennie a helyreállításnak, hogy mindenki minél előbb hazatérhessen. A tábornok a helyreállítást ütemterv szerintinek nevezte, az elvégzett munkát adatokkal szemléltette. Mint mondta, összesen tízmillió homokzsákot építettek be az ideiglenes gátakba, ezeket el is kell bontani, amihez depókat kellett kialakítani. A helyreállításban körülbelül ezerkétszáz munkagép vett részt, a fertőtlenítéshez mintegy háromszázezer liter fertőtlenítőanyagot használtak fel. A főigazgató beszélt arról is, hogy már nincs elzárt útszakasz az országban, a vasúti közlekedés is mindenütt helyreállt. Bakondi György elismeréssel szólt a közútkezelők munkájáról, hiszen sok helyen gépi technológiával segítették a helyreállítást. A biztosításokkal kapcsolatban a tábornok kijelentette, a lakóingatlanok esetében csaknem ezernyolcszáz a bejelentett károk száma, a kár becsült összege meghaladja a négyszázhetvenhárom millió forintot. A vagyonbiztosítások alapján több mint másfélszáz bejelentés érkezett, ezek terhére összesen majdnem hatszázötvenhét millió forintnyi kár keletkezett. A helyreállítás miniszterelnöki megbízottja természetesen szólt a szúnyoggyérítésről is. Bejelentette, hogy a jövő héten egyeztetés kezdődik az ÁNTSZ-szel, hogy több térségre is kiterjedjen a vérszívók irtása. Ott azonban, ahol nem a vis maior alapján zajlik ez a tevékenység, közbeszerzési eljárást kell indítani. Végezetül Bakondi György azt mondta, még mindig jelentős feladatok vannak hátra, így például fel kell számolni a mohácsi szennyvízrendszerben esett károkat is.

Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron megyei kormánymegbízott bejelentette, július ötödikével befejeződik a helyreállítás a megyében. Az ideiglenes védművek azonban például Mecséren és Dunaszentpálon megmaradnak, ezeket addig tartják fenn, amíg a vízügy 2014-ben a Duna Projekt keretében be nem fejezi az állami védvonalakat. A megyei védelmi bizottság elnöke kiemelte, az árvízi védekezés és helyreállítás sikeréhez nemcsak a szakmai irányítás, hanem az önkéntesek munkája is kellett. Széles Sándor köszönetet mondott az árvíznél és a helyreállításban résztvevő hivatásosoknak. Beszámolt arról is, hogy az önkormányzatok által benyújtott vis maior igények vizsgálata már megkezdődött, eddig mindegyik megalapozottnak bizonyult.

A büntetés-végrehajtás országos parancsnoka kiemelte, kapcsolatuk kiváló a katasztrófavédelemmel, a védekezés és a helyreállítás során egyaránt jól tudtak együttműködni az operatív törzzsel. Csóti András vezérőrnagy úgy fogalmazott, a büntetés-végrehajtás szívesen segített, a feladatot nem munkának tekintették, hanem örültek, hogy kivehetik a részüket az árvízi védekezésből, illetve a helyreállításból. A parancsnok elmondta, július negyedikéig a munkálatokban huszonnégy büntetés-végrehajtási szerv több mint kilencszáz alkalmazottja vett részt, a védekezésbe, illetve a helyreállításba kétezernél több fogvatartottat is bevontak. Győr-Moson-Sopron megyében Gönyűn, Dunaszentpálon, Dunamajoron és Mecséren dolgoztak, de valamennyi Duna menti megyében ott voltak. Nekik tulajdonítható félmillió homokzsák lerakása, és ennél sokkal többet, körülbelül egymillió-nyolcszáznegyven-ezret bontottak vissza, ürítettek ki.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 21. 10:43, csütörtök | Helyi

Frühwirth Ildikó – Családi ünnepek kézikönyve

Frühwirth Ildikó Családi ünnepek kézikönyve című kötetének bemutatóján vehetnek részt az érdeklődők a Huszár Gál Városi Könyvtár rendezvénytermében november 26-án, kedden 17 órától.

2024. November 04. 14:07, hétfő | Helyi

K&H: indul a „pénztanárok” versenye

a TikTokon csapnak össze egymással a pedagógusok

2024. Szeptember 25. 07:52, szerda | Helyi

NAV: szeptember 30-ig igényelhető vissza a külföldi áfa

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre