Városlista
2025. március 12, szerda - Gergely

Hírek

2012. December 06. 16:26, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

Felsőoktatási keretszámok - LMP: legalább a két évvel korábbi szintre állítsák vissza a felsőoktatási keretszámokat!

Felsőoktatási keretszámok - LMP: legalább a két évvel korábbi szintre állítsák vissza a felsőoktatási keretszámokat!

Az LMP véleménye szerint a kormány csütörtöki bejelentése a keretszámok csökkentéséről és a taníjas képzés kiterjesztéséről egyértelműen a felsőoktatás elsorvasztásának folytatását jelentik. A párt arra szólította fel az oktatásirányítást, hogy legalább a két évvel korábbi szintre állítsák vissza a keretszámokat.

Osztolykán Ágnes az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írja, a kabinet csütörtökön egyértelművé tette, hogy 2013-ban ismét drasztikusan visszavágják a keretszámokat. A tervek szerint a jövőben már csupán a hallgatók 10-20 százaléka tanulhatna ingyen, ami az idei 40 százalékos állami férőhelycsökkentés után gyakorlatilag azt jelenti, hogy a Fidesz-KDNP kabinet bevezeti a tandíjas felsőoktatást - hangsúlyozza a politikus.
Az Országgyűlés Oktatási, tudományos és kutatási bizottság alelnöke elképesztőnek nevezte, hogy a "brutális lépéseket" Giró-Szász András kormányszóvivő és Maruzsa Zoltán, a felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár azzal indokolta: a keretszámok csökkentésének következtében többen kerülnek majd be a felsőoktatásba.
Az LMP azt követeli, hogy a felsőoktatás finanszírozásának nagyságrendjét és a hallgatói keretszámokat legalább a két évvel korábbi szintre állítsák vissza. Hosszabb távon pedig még tovább kell bővíteni a hozzáférést - jelenti ki Osztolykán Ágnes.
A kormányszóvivő csütörtökön jelentette be, hogy a kabinet szerdán egy felsőoktatási koncepciót fogadott el, aminek keretében elfogadta a jövő tanévre érvényes felsőoktatási keretszámokat, valamint arról is döntött, hogy bizottságokon keresztül felügyeli majd az egyetemek adósságrendezését, illetve a jövőben minden egyetem és főiskola vezetésében a rektor mellé az intézmény gazdasági döntéseiért felelős kancellárt nevez ki a kormány. Giró-Szász András tájékoztatóján a felsőoktatási keretszámokról részleteket egyelőre nem mondott, az MTI kérdésére annyit árult el, hogy a jövő évi keretszámok fő számai - így az állami ösztöndíjas és a részösztöndíjas hallgatók létszáma - megegyeznek a sajtóban megjelent előterjesztésben foglaltakkal.
A korábban az MTI birtokába került, december 3-i keltezésű előterjesztésben az áll, hogy a kormány összesen 74 110 főben állapítaná meg a magyar állami ösztöndíjas és részösztöndíjas képzésekre 2013-ban felvehető jelentkezők számát. A megállapított létszámkeretből jövőre 10 480-an teljes ösztöndíjas, 46 330-an pedig részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat. Emellett 16 ezren mesterképzésben, 1300-an doktori képzésben tanulhatnának.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 12. 07:00, szerda | Belföld

Orbán Viktor: elég volt, véget vetünk az indokolatlan áremeléseknek

Elég volt, véget vetünk az indokolatlan áremeléseknek - közölte a miniszterelnök kedden a közösségi oldalán.

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: dróntámadás miatt fel kellett függeszteni a kőolajszállítást a Barátság vezetéken

Ukrán dróntámadás miatt fel kellett függeszteni a Magyarországra irányuló kőolajszállítást a Barátság vezetéken, a javítási munkálatok azonban már zajlanak, így még a nap folyamán újraindulhat a tranzit

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Meteorológia: kiadós csapadék várható a héten, többfelé a havi mennyiség is leeshet

A héten - a keddivel együtt - az ország jelentős részén a márciusi havi átlagos mennyiségű, vagy azt kissé meghaladó csapadékra lehet számítani - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán kedden.

2025. Március 12. 06:00, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: jövő év elején a Mercedes új kecskeméti gyára is elkezdi a sorozatgyártást

A Mercedes új kecskeméti gyára is elkezdi a sorozatgyártást a jövő év elején, ezzel duplájára nő a vállalat magyarországi gyártókapacitása - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Stuttgartban.