Hírek
2012. Május 25. 14:05, péntek |
Belföld
Forrás: mno / Magyar Nemzet
Moszkva akár finanszírozná is Paks bővítését
Az Európai Unió és Oroszország energetikai együttműködéséről, az atomenergia jövőjéről, a közép-európai, benne elsősorban a magyar tervekről rendeztek a minap konferenciát a budapesti Orosz Kulturális Központban.
A rendezvényen részt vett az orosz atomenergetikai iparágat összefogó és felügyelő állami vállalat, a paksi erőmű bővítésére pályázó Roszatom képviselője is. Ivo Kouklikkal, a cég leányvállalatának, a Rusatom Overseas alelnökével az ezzel kapcsolatos orosz tervekről beszélgetett a Magyar Nemzet újságírója.
– A fukusimai katasztrófa sokakat megijesztett, s egyes országok, élükön Németországgal ennek hatására el is álltak a nukleáris energia jövőbeli felhasználásától. Mint az előadásában hallhattuk, ennek ellenére úgy gondolja, hogy az atomenergiának komoly jövője van. Mire alapozza ezt az optimizmust?
– A fukusimai tragédia természeti katasztrófa, a földrengést követő cunami következménye. E baleset után a világ összes atomerőművében úgynevezett stresszteszteket végeztek, s ez az Európai Unió által előírt ellenőrzés a tagországokban most fejeződik be. A beruházók ezután még több figyelmet fordítanak a biztonságra, s a III+ generációs reaktorokat már ennek figyelembevételével fejlesztették ki. Kétségtelen, hogy az engedélyezés a tragédia hatására a jövőben bonyolultabbá válik, ám már most látható, az atomenergia világpiaca tovább növekszik. Azok az országok, amelyek az atomenergiára alapozták terveiket, nem változtattak álláspontjukon, míg Németország már Fukusima előtt forszírozta energiastratégiájának átgondolását.
– Ez jól látszik Kelet-Közép-Európában, ahol Csehországtól Lengyelországon és Szlovákián át Törökországig atomerőművek építésének és bővítésének sora van napirenden. Magyarország is új blokkokkal bővítené a paksi erőművet, amely terv iránt erősen érdeklődik Oroszország is. Mit tud ajánlani a Roszatom?
– Mindenekelőtt a tapasztalatot, a modern, kipróbált magas technológiát, a know-how átadását, s emellett mintegy 40-45 százalékban a helyi beszállítók bekapcsolását a projektbe. Sőt, a versenyképes gyártók később a Roszatom más beruházásaiban is szerepet kaphatnának.
– S milyen reaktort építenének be az új blokkokba?
– A III+ harmadik generációs VVER–1200-as reaktort hoznánk, amely ma a legmodernebb a nyomottvizes technológiák között.
– S az ajánlat tartalmazná az atomhulladék elszállítását, tárolását is?
– Amennyiben a megrendelő úgy kívánja, erről is tárgyalhatunk, hiszen a Roszatom az egyetlen olyan cég, amely az erőműépítéstől a kiszolgáláson át egészen a hulladéktárolásig integrálja az atomenergia-ipar egész láncolatát.
Magyar Nemzet / mno
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 26. 08:02, kedd | Belföld
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon - jelentette ki a kormányfő hétfőn Budapesten.
2024. November 26. 08:00, kedd | Belföld
A kormány szerint elégedettek a betegek az új alapellátási ügyeleti rendszerrel
Az egységes alapellátási ügyeleti rendszer 2023. februári elindítása óta meghaladta az egymilliót az ebben a formában ellátott esetek száma
2024. November 26. 07:58, kedd | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés számára
Magyarország a legbiztonságosabb helyszín Európában a kelet-nyugati együttműködés számára, ebből, a gazdasági semlegesség stratégiájából hazánk eddig is sokat profitált, és ezután is sokat fog profitálni
2024. November 25. 08:03, hétfő | Belföld
Czepek Gábor: Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon
Magyarország eddigi legnagyobb energiatárolója épül Szolnokon - mondta az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szombaton a minisztérium Facebook oldalára feltöltött videójában.