Hírek
2016. Október 25. 05:00, kedd |
Külföld
Forrás: Kertész Róbert, az MTI tudósítója jelenti:
„Nem blöff” az újabb skót népszavazás terve
A skót miniszterelnök szerint \"nem szabad blöffnek tekinteni\" a skót függetlenségről szóló újabb népszavazás tervét.
Nicola Sturgeon, aki hétfőn az Egyesült Királyság többi nemzetének kormányfőivel együtt tárgyalt Theresa May brit miniszterelnökkel a brit EU-tagság megszűnésének folyamatáról a Downing Streeten, a megbeszélés után kijelentette: nem fogja tétlenül nézni, hogy "Skóciát beletaszítsák a hard Brexit szakadékába".
A hard Brexit a brit politikai zsargonban meghonosodott kifejezés arra a forgatókönyv-változatra, amelynek alapján Nagy-Britannia nemcsak az EU-ból, hanem az unió egységes belső piacáról és a vámunióból is távozna.
A brit EU-tagságról június 23-án rendezett referendumon országos átlagban szűk többséggel, 51,9 százalékkal a kilépést pártolók győztek, ám Skóciában a választók 62 százaléka a bennmaradásra szavazott.
Nicola Sturgeon azóta több nyilatkozatában is egyértelművé tette, hogy ismét napirendre került Skócia függetlenné válásának kérdése, mivel Skócia nem fogadja el, hogy akarata ellenére "kirángassák" az Európai Unióból.
A Downing Streeten tartott hétfői londoni megbeszélés után - amelyen Sturgeon mellett részt vett Észak-Írország és Wales kormányfője is - Theresa May brit miniszterelnök azonban egyértelmű utalást tett arra, hogy London nem fog hozzájárulni egy újabb skót függetlenségi népszavazáshoz. May kijelentette: az Egyesült Királyság "nagyszerű uniója" a múltban is az ország jólétének alapköve volt, és fenntartása "a jövőben is abszolút életfontosságú lesz".
A brit kormányfő már a kormányzó Konzervatív Párt e hónap elején tartott éves kongresszusán felszólalva is kizárta Skócia elszakadásának lehetőségét, kijelentve: az Egyesült Királyság együtt fog kilépni az Európai Unióból, "a Brexitből nincs kimaradási lehetőség".
Theresa May hétfőn, a londoni alsóházban a múlt heti EU-csúcs fejleményeiről tájékoztatta a képviselőket, és itt is vitába keveredett a skót képviselőkkel. Angus Robertson, a Skóciát kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) alsóházi frakciójának vezetője szintén felvetette az újabb skót függetlenségi népszavazás lehetőségét, ám Theresa May válaszában kijelentette: Skóciát fontosabb kereskedelmi kapcsolatok fűzik az Egyesült Királyság többi országához, mint az Európai Unióhoz, ezért a skót kormánynak mindenekelőtt inkább arra kellene törekednie, hogy az Egyesült Királyság uniójának tagja maradjon.
Skóciában 2014 szeptemberében már tartottak egy népszavazást a függetlenségről, de akkor a választók 55 százaléka az elszakadás ellen voksolt.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Február 02. 08:33, vasárnap | Külföld
Járókelők is meghaltak a Philadelphiában történt légikatasztrófa következtében
A Philadelphiában lezuhant repülő utasai mellett az utcán tartózkodók között is van halálos áldozata az amerikai nagyvárosban péntek este történt repülőbalesetnek - közölték helyi illetékesek szombaton.
2025. Február 02. 08:31, vasárnap | Külföld
Kína elutasítja az Egyesült Államok újonnan bevezetett vámintézkedéseit és ellenlépéseket ígér
Kína határozottan elutasítja az Egyesült Államok döntését, miszerint további 10 százalékos vámot vet ki a Kínából importált árukra, és megfelelő ellenintézkedéseket fog tenni - közölte a kínai kereskedelmi minisztérium.
2025. Február 01. 09:09, szombat | Külföld
Többen meghaltak, amikor egy kisrepülőgép lezuhant egy bevásárlóközpont és egy lakónegyed közelében Philadelphiában
Többen meghaltak, amikor egy egészségügyi célból közlekedő kisrepülőgép lezuhant egy bevásárlóközpont és egy lakónegyed közelében Philadelphiában pénteken.